Hlavní obsah stránky

Kladno – kráska se špatnou pověstí

Fotogalerie Kladno – kráska se špatnou pověstí-portrét

Kdy: 11. 1. 2018 - 13. 2. 2018

Kde: Malá galerie

Co: výstava

Výstava fotografií Alexandra Petrželky Kladno - kráska se špatnou pověstí  je přístupná v otevíracích hodinách knihovny.

Mgr. Alexandr Petrželka fotografuje od mládí. Teprve však v dospělém věku si naplno uvědomil, že fotografie nemusí být jen prostým záznamem skutečnosti. Že by měla vyvolat emoci, napovědět myšlenku, vyjádřit názor, ba dokonce vyprávět příběh.

Od té doby se o takové fotografie pokouší.

Vystudoval obor televize na Fakultě sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy, kde jej naučili mnohé, ale především to, že slovo říká hodně, ale obraz mnohem víc. Jeho první snímky vyšly v celostátním vysokoškolském časopise v roce 1969. Byla to série mužských aktů,  a možná i proto časopis krátce na to přestal vycházet. Ještě jako student absolvoval kurz Speciální fotografické techniky, a pak se v temné komoře nad vývojkou a ustalovačem snažil napodobit Mana Raye. Teprve po mnoha letech absolvoval Školu kreativní fotografie v Praze a kurz Digitální fotografie na své mateřské fakultě.

Vystavoval v rámci putovní výstavy nejlepších absolventů k 15. výročí vzniku Školy kreativní fotografie na Fotofestivalu Blatná (2016), v kině Kotva v Českých Budějovicích (2017) a v Galerii 1 v Praze (2017).

Tohle je jeho první samostatná výstava. Vznikala trochu náhodou, trochu z nutnosti. Alexandr Petrželka potřeboval sérii fotografií pro svou seminární práci, a také chtěl ukázat kolegům, že město Kladno, kam se před necelým rokem přistěhoval, je kráska, i když se špatnou pověstí. Okouzlilo jej.