Hlavní obsah stránky

Už to je F.orT.y

Fotogalerie Už to je F.orT.y - portrét

Kdy: 23. 11. 2017 - 9. 1. 2018

23. 11. 2017 až 9.1. 2018 proběhne výstava malíře a grafika Františka Tomíka s názvem Už to je F.orT.y

Již je tomu čtyřicet let, co František Tomík v kladenské vědecké knihovně poprvé vystavoval. Od té doby ovšem příbramský rodák rozhodně nezahálel. Absolvoval nespočet samostatných i společných výstav nejen u nás, ale i v zahraničí.

Českému publiku je znám jako tvůrce plakátů i mnoha přebalů hudebních nosičů (namátkou: Mňága a Žďorp, Vltava, Už jsme doma, PVO...), graficky upravil knihu Jiřího Černého: Hvězdy tehdejších hitparád a Vladimíra Dorůžky: Fialová koule jazzu. Věnuje se malbě, kresbě, grafice i plastice. Jeho rukopis je typický minimalismem, výraznou barevností a světlem.

František Tomík ale obohatil českou výtvarnou scénu i jinak. Založil a jako kurátor vedl v letech 1982-1988 kladenskou Galerii 55, kde, kromě kladenských rodaček sester Válových vystavovali i další významní tvůrci oné doby – namátkou Vladimír Preclík, Adriana Šimotová, Jiří John, Eva Kmentová či Olbram Zoubek. Spoluzakládal dnes už klasické Kladenské dvorky, které se letos dočkaly už 35 pokračování, organizoval mezinárodní bienále People–metr, spolupořádá bienále Kladenský salon a Zbraslavský salon.

Tentokrát představuje v Malé galerii svou užitou grafiku, jež vznikala po roce 2000, a současnou malbu na malých formátech.

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo 22. 11. 2017 od 17.30 hodin. Výstavu pana Františka Tomíka zahájil malíř a scénograf Vojtěch Kolařík.