Hlavní obsah stránky

Den Středočeského kraje 2017

Na oslavu Dne Středočeského kraje do Středočeské vědecké knihovny v Kladně v sobotu 28. 10. 2017 dorazilo úctyhodných 370 návštěvníků.

V přízemí knihovny voněla poněkud nečajově sekaná, sýry a čepované pivo, v prvním patře pak šikovné cukrářky z Libušína lákaly na zákusky s nezvyklými čajovými příchutěmi. Zaměstnanci knihovny návštěvníky bavili již svým vzhledem, dámy měly na hlavách malé šálky na čaj (tzv. fascinátory – vyrobené z papíru a originálně ozdobené). Nechyběla kostka cukru, květiny či myška na podšálku. Pánové působili v černobílém ošacení doplněném motýlkem distingovaněji. Výjimkou byla čajová obsluha, té nechyběl tradiční orientální oděv a slaměný klobouk.

Účastníci dvou komentovaných prohlídek měli kromě možnosti seznámení se službami a činností jednotlivých oddělení také výjimečnou příležitost navštívit obvykle nedostupné krásné půdní prostory knihovny, a to v doprovodu pana ředitele Miky osobně (taktéž oděném ve stylovém orientálním kabátku).

Paní Marcela Bohuslavová poradila posluchačům své přednášky Bylinářský rok, kterou bylinku použít na který neduh, a také jim pomohla namíchat bylinnou směs tzv. na tělo.

Nejvíc si tento den užívaly děti v zajetí pastelek, čajových sáčků, dřevěných konviček, lepidel a ubrousků. O tom svědčilo množství výrobků, které si odnášely. Ani starší generace neodolala možnosti výtvarně se projevit při malování společné mandaly.

Milovníci umění si mohli popovídat s mistrem uměleckého řemesla panem Vojtěchem Záveským, který v sobotu v knihovně předváděl rytí do kamene.

A neméně se jistě radovala výherkyně čajového kvízu, která od libušínských cukrářek obdržela krásný dort zdobený – jak jinak – čajovou konvičkou.

Registrace zdarma v tento slavnostní den využilo 26 nových čtenářů.