Hlavní obsah stránky

Obrázkové databáze a aplikace pro interakci a sdílení - Webové aplikace a jejich využití (nejen) pro lekce IV v knihovnách

Datum konání

  • 20. 6. 2022 od 9:00

Kurz se bude konat prezenčně.

Volných míst

  • 0 z 15

Popis

Kurz je vhodný i pro začátečníky. Výklad bude veden v optimálním tempu, krok za krokem, tak aby si účastník mohl vše zkoušet. Podmínkou je běžná znalost práce s počítačem. Doporučujeme s senou vzít vlastní chytrý telefon (není však podmínkou).

Místo konání: PC učebna Ústřední knihovny Univerzity Karlovy, Centrum Krystal, José Martího 407/2, Praha 6 - Veleslavín - viz mapa.

Lektorka: Dipl.-Math. Jana Javůrková, která spolupracuje s Ústřední knihovnou Univerzity Karlovy. Je také lektorkou Počítačové školy Gopas a jazykovou animátorkou. Ve volném čase se věnuje dětem a komunitním projektům. Digitální nástroje jsou pro ni prostředkem, jak skloubit rodičovskou dovolenou a koronavirovou pandemii s osobním i pracovním životem.

Na kurzu se seznámíte s moderními digitálními nástroji nejen pro knihovníky-vzdělavatele. Tyto nástroje je možné využít v knihovnách při nejrůznějších aktivitách a příležitostech v knihovně. Například: kvízy pro děti i studenty, hlasování při různých akcích, využití obrázkových databází pro tvorbu letáků atd.

Obrázkové databáze:

  • Pexels: široká databáze fotografií, obrázků a videí zcela zdarma, ke stažení v různém rozlišení a formátech (jpg, mp4), čeština, mobilní aplikace.
  • Unsplash: široká databáze fotografií zcela zdarma, není potřeba uvádět autora.

Aplikace pro interakci a sdílení:

  • Mentimeter: aplikace k vytváření prezentací se zpětnou vazbou v reálném čase, slouží k online spolupráci, neomezený počet účastníků, neomezený počet prezentací, přihlášení do kvízu za pomoci kódu, k dispozici také jako mobilní aplikace.
  • Kahoot: aplikace pro tvorbu kvízů, 2 typy otázek, přihlášení do kvízu za pomoci kódu, max. 50 účastníků, k dispozici také jako mobilní aplikace.
  • Padlet: aplikace pro tvorbu, editaci a sdílení virtuálních nástěnek, slouží k plánování, brainstormingu či spolupráci, možnost přidávat vzkazy, odkazy na web, obrázky, dokumenty a vlastní nákresy, k dispozici také jako mobilní aplikace.

Prosíme, abyste si před kurzem založili Google účet a zapamatovali si přihlašovací údaje. Důvodem je mnohem rychlejší registrace do většiny aplikací právě přes účet.

Předpokládaný závěr ve 13:30 hod.

Poznámka: Občerstvení bude umožněno o přestávce. V budově je restaurace.

Akce se bude konat v rámci výkonu regionálních funkcí ve Středočeském kraji.

Jste srdečně zváni!

Přihlásit se na kurz

Na kurz se momentálně nelze zapsat, protože již nejsou volná místa.