Hlavní obsah stránky

Říjen 2016

Seznam článků

FROM THE CONTENTS – AUS DEM INHALT

OD REDAKČNÍHO STOLU

POZNÁMKY DO DIÁŘE – NEUŠLO NÁM

TÉMA: Česká národní strategie otevřeného přístupu k vědeckým informacím

Již před nějakou dobou začalo být zřejmé, že standardní model sdílení vědeckých informací prostřednictvím recenzovaných článků není dlouhodobě udržitelný. Počátkem tisíciletí se proti tomuto systému postavilo hnutí vědců a knihovníků. Ti přišli s alternativním publikačním modelem, který nazvali otevřený přístup (také „open access“ nebo „OA“).

ROZHOVOR s Mgr. IVO KAREŠEM, předsedou Sekce pro služby SDRUK ČR

Plánovaná série rozhovorů s předsedy jednotlivých sekcí Sdružení knihoven ČR právě začíná! Redakce Čtenáře vyzpovídala v prvním rozhovoru předsedu Sekce pro služby, a ředitele Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, Ivo Kareše. V deseti otázkách a odpovědích jsme se společně snažili přijít na kloub knihovním službám v 21. století.

Open source is awesome: Národní portály v éře digitálního věku

V červnu se v Brně uskutečnil 6. ročník konference Knihovny v zemích V4+ v nástrahách digitálního věku. Blok věnovaný národním portálům zahájili přednáškou finští kolegové. Jejich vystoupení i následující workshop přinesly vývojářům Centrálního portálu knihoven řadu poznatků, podnětů a inspirací.

JAK NA TO: Kde a jak hledat důvěryhodné informace z oblasti medicíny a zdravotnictví

V loňském roce se v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně konal kurz Zdraví na internetu s podnázvem Kde a jak hledat důvěryhodné informace o zdraví. Představil volně dostupné informační zdroje z oblasti zdravotnictví, lékařství a ošetřovatelství. V návaznosti na tento kurz vznikl také následující článek.

V Chodově křtili další miniknihovnu

JAK SE DĚLÁ DOBRÁ DĚTSKÁ KNIHOVNA... Tišnovská knihovna je „cool“

Jak to chodí v TEENu

Neznámá kapitola z dějin české knihovnické legislativy

Emeritní ředitel Parlamentní knihovny a čerstvý držitel Ceny za přínos k rozvoji české kultury PhDr. Karel Sosna vydává svědectví o zajímavém dokumentu z novodobé historie Parlamentní knihovny.

ČESKÁ ČTENÁŘSKÁ REPUBLIKA: Vybrané fenomény – 4

Návraty

Kapitoly z připravované knihy Česká čtenářská republika /generace – fenomény – životopisy/, která je založena na anonymně nahraných čtenářských životopisech české populace; životopisy narátorů (celkem 138) byly pořízeny v letech 2009–2015.

JEDENÁCTERO POHÁDEK O PUBLIC RELATIONS: Pohádka osmá

O brandu

INSPIRACE Z KNIHOVEN: Chomutovské Deskohrátky

KNIHOVNÁM V MALÝCH OBCÍCH: Obecní knihovna v Benešově nad Černou

JAK NA TO: Berounská akademie

Aktivity zaměřené na vzdělávání dospělých a seniorů mají v českých veřejných knihovnách své pevné místo a je o ně velký zájem. Jeden takový projekt spustili také v Městské knihovně Beroun. Berounská akademie, tříletý vzdělávací cyklus, se v červnu letošního roku dočkala svého prvního slavnostního ukončení.

RECENZE: Smutně realistická pohádka o světě bílých a barevných

OYEYEMI, Helen. Dívka jménem Boy. Přeložil Ladislav NAGY. 1. vydání.

Praha: Argo, 2016. Edice angloamerických autorů. 272 stran.

Z OBÁLKY

Města čtou

JAK SE BUDÍ KNIHOVNY: Pohledem metodika

Knihovny a tržní mechanismus

Památník písemnictví na Moravě: z výstav pro malé i velké

Nevidět neznamená nežít! FriendlyVox pro knihovny

FriendlyVox je ozvučený portál, který umožňuje zrakově znevýhodněným osobám jednoduše pracovat se službami internetu. Jaké jsou jeho šance v knihovnách a co je potřeba udělat pro to, aby jej knihovna mohla využívat?

INSPIRACE Z KNIHOVEN: Focení s oblíbenou knihou

VÁLKA WALKEROVÝCH ANEB JAK VYZRÁT NA LITERÁRNÍ WORKSHOPY

Nejen talent

Přestože psaní je nevděčná dřina a odborníci občas pláčou nad stavem čtenářství, napsat knihu by chtěl v hloubi duše skoro každý. Literární workshop v knihovně splnění snu o vlastním bestselleru garantovat nemůže. Účastníci si zde však mohou osvojit řadu dovedností, které se jim budou hodit. Rozhodně nemá smysl vybírat zájemce podle literárního nadání. Byť se bez něj tvořit nedá, má na psaní jen určitý vliv.

PSALO SE JINDE

LITERÁRNÍ VÝROČÍ - LISTOPAD

SYLVA ŠIMSOVÁ SE HLÁSÍ Z ANGLIE

Brexit a knihovny

CO PRO VÁS PŘIPRAVUJEME…

ZE SVĚTA

NOVINKY Z FONDU KNIHOVNY knihovnické literatury Národní knihovny ČR