Hlavní obsah stránky

PhDr. Tomáš Černohous, Ph.D.: Příběhy krajanů z Banátu

Fotogalerie PhDr. Tomáš Černohous, Ph.D.: Příběhy lidí z Banátu - portrét

Kdy: 22. 1. 2020 od 17:30

Kde: velká studovna

Co: cestopisná přednáška

Jak dnes žijí čeští krajané v rumunském Banátu? Nenechte si ujít 

Tomáš Černohous poprvé navštívil Banát v roce 2008. Nalezl zde české krajany, kteří zde žijí již od první poloviny 19. století a stále si zachovávají svůj jazyk, své zvyky a tradiční způsob života, a to navzdory většinové rumunské populaci, která je obklopuje. V oblasti našich krajanů v Banátu natočil v letech 2008 a 2018 několik hodin filmového materiálu a zpracoval je do několika krátkých časosběrných a dokumentárních snímků obsahujících mimo jiné také řadu rozhovorů s místními lidmi, kteří vypravují o radostech a strastech svého života, krásách místní krajiny a obyčejích a zvycích u nás dávno zapomenutých.

Při jeho první návštěvě obyvatelé předpovídali do deseti let zánik české kultury. I proto se po deseti letech mezi ně vydal znovu, aby zjistil, jak se situace vyvíjí a zda se pesimistické předpovědi vyplnili či nikoliv. 

V průběhu přednášky spolu navštívíme většinu dochovaných českých vesnic v Banátu - Svatou Helenu, Gerník, Rovensko, Bígr i Eibenthál a prostřednictvím více než 20 videí si poslechneme i mnoho příběhů našich krajanů, např. o tom, jak se do Rumunska v 19. století Češi dostali, jak se vyrábí domácí sýr, proč je důležité chovat včely, jak si upéct domácí chleba, jaké to bylo dělat zubařku (samouka) ve vesnici odříznuté od zdravotní péče, jak to tu vypadá s dětmi ve škole či jak sami krajané vidí budoucnost českého osídlení v horách nad Dunajem. Kromě toho nám někteří zazpívají i starodávné písně a povypráví o místních legendách.

Můžete se těšit na unikátní časosběrnou filmovou koláž tvořenou výpověďmi samotných krajanů. Nenechte si ujít!

Vstupné na přednášku činí 50 Kč. Vstupenky budou k zakoupení na místě.

Mediálním partnerem akce je: