Hlavní obsah stránky

Recykliteratura s Veronikou Podpěrovou II.

Fotogalerie Recykliteratura s Veronikou Podpěrovou II.

Kdy: 4. 5. 2023 od 16:30

Kde: lektorská místnost

Co: tvůrčí dílna

Dáváte rádi věcem nový smysl? Baví vás spojení výtvarna s psaným slovem? Tento workshop je tedy určený právě vám

 

Nejdříve vysvětlení pojmů:

Recykliteratura je termín používaný pro literární díla, která jsou vytvořena z již existujících textů a materiálů a dává jim tak nový smysl a tvar za použití těchto technik:

 • cut-up techniky (=různé rozstříhání textů s náhodnou myšlenkou),
 • remixování (=míchání různých věcí, výrazů, stylů),
 • parodií (=zesměšňování, legrace),
 • pastiší (=napodobování již existujícího stylu nebo díla)
 • koláží (=lepené ústřižky obrázků).
   

Avšak jsou tu i jistá pravidla. Dílka se nedokreslují a nedolepují jinými prvky, než těmi, které získáme z tištěných knih a časopisů.

Příkladem může být třeba román "Finnegans Wake" od Jamese Joyce, který používá jazykové a literární prvky z různých zdrojů, nebo básnická sbírka "A Humument" od Toma Phillipse, která vznikla prostřednictvím úprav existujícího románu "A Human Document" od W.H. Mallocka...

Věříme, že oprášíte mnoha zapomenutým řádkům a obrázkům jejich starý kožich a dáte jim ve vlastním osobitém pojetí nový smysl. Užijete si, alespoň pro některé, něco nového, pro jiné to zkrátka bude příjemný podvečer s dobrou zábavou.

 

Lektorkou kurzu tentokrát bude Veronika Podpěrová, která o sobě říká následující:

"Vystudovala jsem Aranžérství, Propagační tvorbu, Design a Reklamu. Od roku 2004 aktivně organizuji workshopy a výstavy pro děti, výtvarné kroužky a individuální výuku kresby a malby pro dospělé. Mám velmi ráda spolupráci s lidmi a s nimi spojenou jejich originalitu a jedinečnost, jež je často viděna právě ve výtvarných dílech a to na podobných akcích, jako je tato.

Svou vystudovanou odbornost předávám dalším a to na pozici pedagog v Multimediální střední škole U2B v Buštěhradě a dále na odpoledních volnočasových aktivitách Základní školy v Kvílicích u Slaného.

S recykliteraturou jsem se potkala, ale až nedávno a to ve chvíli, kdy jsem vyklízela prostory v našem starém domě a narazila na různé sbírky časopisů a knih. Něco ještě posloužilo jako starožitný kousek, avšak ostatní publikace nebylo kam dát...Proto jsem byla velmi ráda, že se naskytla příležitost, zde ve Středočeské vědecké knihovně Kladno, kterou pan ředitel Hájek a jeho tým zvelebují, materiály dále využít na tomto zajímavém workshopu."
 

Podrobnosti ke kurzu:

 • Materiál na dílnu zajistíme.
 • Vstupné na dvouhodinový kurz činí 100 Kč. Kurz je vhodný pro dospělé a děti od 12 let.
 • Kapacita kurzu je omezena na 10 osob, vaše přihlášení je tedy ZÁVAZNÉ!
 • V případě opakované NEOMLUVENÉ neúčasti si vyhrazujeme právo vaši další přihlášku neakceptovat! Děkujeme za pochopení!

Přihlašovat se můžete ZDE!

Obrázky použité na plakátu pocházejí z knihy Recykliteratura, kterou lze také zapůjčit v našem fondu.