Hlavní obsah stránky

VERNISÁŽ | Eva Filipová – Říkali mi sojka

Fotogalerie VÝSTAVA | Eva Filipová: Říkali mi sojka - portrét

Kdy: 4. 9. 2023 od 18:00

Kde: výstavní síň v přízemí

Svět, kde nechybí radost, představuje středočeská malířka, keramička a básnířka.

  • Termín výstavy: od 5. 9. do 19. 10. 2023
  • Kde: výstavní síň v přízemí knihovny
  • Vernisáž:  4. 9. 2023 v 18:00 za účasti autorky obrazů

 

Výtvarnice Eva Filipová (*1961, Slovensko) 

Po ukončení studií na FFUK v Bratislavě působila v knižním vydavatelství Tatran (obdoba českého Odeonu), kde se v ní díky každodennímu setkávání se se zajímavými osobnostmi, především spisovateli a výtvarníky, probudila touha jít vlastní uměleckou cestou. (Rovněž jí zde vyšla bibliografie Štyridsať rokov vydavateľstva Tatran.)  V Čechách žije a tvoří již od roku 1993.

Věnuje se malbě, kresbě a keramickým objektům, píše poezii. Malířské dílo Evy Filipové se pohybuje mezi naivismem a lyrickou abstrakcí. Umělkyně používá různorodé techniky a materiály, někdy i v rozmanitých kombinacích. Najdete zde sice klasické tempery a oleje, ale experimentuje také s koláží, reliéfem a vkládáním materiálů na plátno.

Ve své tvorbě se záměrně vyhýbá postmodernistické negaci a estetizaci ošklivosti, naopak poeticky vytváří svět, ve kterém je místo po krásu, hru a radost. Přičemž nic z toho, co vytvoří, není samoúčelné. Poctivě hledá a nalézá jedinečné. Ostatně jen díky tomu s ní můžeme snít. Navíc poezie ukrytá v autorčiných dílech je tak příjemná a osvobozující. Nechybí ani radost, která pramení z jejího vztahu ke zvířatům, přírodě a literatuře.

Jisté je, že Eva Filipová nachází inspiraci kdekoliv, ať už jde o šansony, písně anebo svět šašků, cirkusové prostředí či divadlo. Je jí prostě blízké vše, kde to hýří životem a emocemi.

Zvláštním momentem tvorby Evy Filipové je tvorba pro děti. A slovem děti se myslí nikoliv jen ty malé (a milé) bytosti kolem nás, ale také ty děti (my sami) v nás. Mluvíme zde o světě plném fantazie, pohádkových představ, v nichž je možné setkání každého s každým, kde nic není neobvyklé a kde i věci obyčejné zdají se být záhadné. Dětský pohled na svět je to, co nám někdy v dospělosti chybí a co sami postrádáme. Možná i proto my dospělí tak rádi spíme – v krátkých odlescích našich snů se nám vrací tato schopnost bezelstného a upřímného vidění (a udivení). Když už nás čas vehnal do dospělosti, alespoň ve snu můžeme být zase dětmi. Evě Filipové se ve svých obrazech podařilo zachytit tento fantazijní svět a pokaždé, když se setkáte s jejími obrazy, uvědomujete si (či alespoň podvědomě vnímáte), že se vám otevírají nové prostory, že jimi vstupujete do jiných, magických světů.

V současné době žije a tvoří v Čisté u Mladé Boleslavi. Její tvorbu však můžete najít v galeriích po celé ČR i většině velkých měst na Slovensku.