Hlavní obsah stránky

Tomáš Štěpán – Jihoafrická republika, Svazijsko a Botswana – hledání té pravé Afrike

Fotogalerie Tomáš Štěpán – Jihoafrická republika - portrét

Kdy: 6. 3. 2024 od 17:30

Kde: velká studovna

Co: cestopisná přednáška

Pamatujete vtipné líčení kanadské anabáze hanáckého cestovatele, který knihovnu navštívil v loňském roce? Tentokrát s ním zavítáme do Afriky!

Divoké Dračí hore, safari, 4×4 Centrální Kalahari, návštěva vesnické školy, potápění s velkým bílým žralokem… Vypráví fotograf, průvodce a dobrodruh Tomáš Štěpán alias www.polihotrip.cz

 

Tomáš Štěpán

*1991, opožděnec, alfasamec, Hanák, průvodce

"V roce 2015 jsem sbalil svých pět švestek do krosny a vydal se poznávat svět. Po pracovní dovolené na Novém Zélando jsem se usadil v Kanadě – zemi medvědů a tisíců jezer. Podařilo se mi procestovat destinace jako Albánie, Rumunsko, Vietnam, Laos, Kambodža, Malajsie, Singapur, Jížní Afrika, Svazijsko, Botswana, Kolumbie a další. Ze svých cest připravujo přednáške a zábavnó formó se snažím lidem ukázat krásu ostatních zemí."

"Jsem zakladatelem Moravského cestovatelského festivalo. Festival plný vína a tradičního moravského jídla. Voňavé festival provoněné poctivó klobásó, jitrnicó, tvarůžkem či moravským koláčem."

www.moravskyfestival.cz

Už od malička jsem snil o cestě na černý kontinent. Vždycky jsem chtěl vidět tu pravó Afriko z pohádek a dokumentů, tu Afriko z dětských knížek a snů. Sledovat všechna ta zvířata, jak se prohání nekonečnó savanó. Pozorovat krále zvířat ve volné přírodě. Vychutnat si brzkou snídani při sledování stáda slonů. Být součástí okamžiku, kdy se kolem nás proženó šílenó rychlostí stádo gazel, zeber a pakoňů. Vždy jsem chtěl pocítit vůni Afrike. Vůni vyprahlé krajine s červenó hlínó. Pocítit africký prach na vlastní kůži.

Zajímalo mě, jestli ještě taková Afrika vůbec někde existuje. Co myslíte, podařilo se mi najít taková místa?
Vyrazil jsem na 2 měsíční cesto prožít nezapomenutelný dobrodružství. Čekala mě však cesta plná překážek a nástrah. Přál jsem si lézt po horách a nikoho nepotkat. Chodit po neznačených trasách a tábořit, kde se mi zamane. Vařit na ohni, spát pod širákem, pozorovat hvězde na nebi a cítit se naprosto volný a svobodný.

Pojďte zapomenout na denní problémy, povinnosti a starosti. Pojďme si společně užít naprosté volnosti a svobody člověka. Vyrazte se mnou do Jihoafrické republike s krátkou zastávkou ve Svazijsko. Objasním Vám pojem obrácený rasismus, který se v JAR často používá. Pokračovat budeme do Botswane, kam jsem vyrazil stopovat kalahárské lve. Navštívíme národní parke, rezervace a záchranné stanice. Ochutnáme africkó kuchyni. Tradiční pokrme i africké meso. Okusíme gazelo, buvola a pštrosa. Navštívíme vesnickó školu a přespíme u místních, kde zatancujeme tradiční zulu tance. Přejdeme Dračí hory. S 4×4 expedičním vozem se vydáme do divoké, vyprahlé, neprostupné krajine Centrálních Kalahár. Podělím se s Vámi o neplánovaném nočním setkání s divokou šelmou a uvíznutí v hlubokém písku. Nakonec dojedeme až k oceánu, kde budeme surfovat na divokých vlnách. Vyzkoušíme potápění s velkým bílým žralokem. Zamáváme tučňákům, velrybám a lachtanům.
Jak chutnala místnímu etniku naše moravská šlivovica a co si o nás Češích myslí? To vše Vám ukáži a povím.