Hlavní obsah stránky

Co budete dělat o Velikonocích? Budete i něco číst?

Anketa

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vedle toho jsou Velikonoce obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, časem oslav a veselí. V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí muži chodí po známých, šlehají ženy pomlázkou z vrbového proutí a při hodování pronášejí koledy. Nejznámější je říkanka: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”

Osmi osobností Středočeského kraje jsme se zeptali, co budou o Velikonocích dělat a jestli budou i něco číst.

Milan Nový, hokejová legenda, kanonýr, reprezentant, od r. 2012 člen Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje

Přečtu si nějakou detektivku, třeba od Agathy Christie. Pro vajíčka si přijdou vnoučkové Marek a Štěpán, a musím pořádně vyšlehat moji paní, aby na mě byla víc hodná.

Mgr. Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje

O Velikonocích se chci věnovat své zálibě ve výtvarném umění. Ráda bych navštívila výstavu ve Šternberském paláci s názvem Falza? Falza! Na stole mi leží knížka od Petra Viziny – Krištof Kintera, Nad očekávání. Mám ráda Kinterův nekonvenční přístup ke světu, tak se moc těším. Jestli mi čas dovolí, sáhnu po knižní novince od Ondřeje Hübla s názvem Opona, který slibuje existenciální dystopii s prvky mysteriózního thrilleru. A pokud se téma ukáže jako bezvýchodné vyrazím do přírody. Chci se podívat na poutní místo Maková hora, kde se nachází malebný barokní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské.

PhDr. Šárka Juřinová, ředitelka Regionálního muzea v Jílovém u Prahy

Na Velikonoce jedu s rodinou na chalupu do Čisté u Rakovníka. Možná se tam začtu do Zikmunda Wintra, který své raně novověké povídky okomentoval, že coby historik byl přes den s lidmi z Rakovníka v archivu a po večerech v hospodě…

Richard Drury MA, vedoucí kurátor, GASK – Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora

Snažím se Velikonoce prožívat v duchu vnitřní sebeobnovy. Při nekončícím pracovním shonu nastává cenná příležitost do sebe vstřebávat něco ze „smaragdové“ energie probouzející se přírody. V klidnějších chvílích, které Velikonoce skýtají, se mohu věnovat četbě. Mým zvykem (spíše zlozvykem!) bývá, že střídavě čtu více knih najednou. Momentálně čtu dvě anglické – od Marca Morrise The Norman Conquest (Normanské dobytí Anglie) a od Colina Wilson The Outsider. K tomu dvě české – Svobodné zednářství, jeho vznik a podstata od Artura M. Tumy-Patryho a Jedenáctý bílý kůň od Jana Skácela. Tyto knihy přinášejí podnětné reflexe lidské identity a společnosti. Jedenáctý bílý kůň je vydání z roku 1966 a významnou přidanou hodnotou pro mne jsou doprovodné ilustrace Jana Steklíka, kterého jsem osobně znal. Raduji se z přemýšlivě dadaistických kreseb v hravém dialogu se Skácelovými moudrými postřehy a vzpomínám si na Honzův neobyčejně sympatický smysl pro ironii.

Jaromíra Mílová, herečka, Městské divadlo Kladno

Nemůžu se dočkat, až budu mít o Velikonocích možnost si v klidu dočíst pozoruhodnou knihu od Zuzany Maléřové Kartografie srdce, která se pro tuto sváteční dobu nesmírně hodí. Velikonoce prožívám zejména duchovně, jako čas usebrání a naděje. Těším se tedy, že po dlouhé době budu moci jít na velikonoční vigílie. Také samozřejmě dodržím zvyky a upeču mazanec, beránka, obarvím vajíčka...

PhDr. Ivana Feldmanová, vedoucí odd. služeb, Středočeská vědecká knihovna v Kladně

Velikonoce mám spojené s probouzející se jarní křivoklátskou přírodou, s rodinnou pohodou a moc se těším po zimě na sousedské setkávání a povídání, nejen při pondělní pomlázce. Určitě budu listovat v knize 52 týdnů v zahradě, která je ideální pro nadšeného zahrádkáře amatéra, jako jsem já. A ještě se chystám dočíst knihu Hanky Hindrákové Můj africký příběh. Vyprávění o životní cestě za snem je plné vzrušujících zážitků, pokory, vtipu, ale i smutku a zklamání.

Hana Plačková, marketingová specialistka, AKESO holding a.s. Hořovice/Beroun

Velikonoce jsou pro mě každý rok nejen o tradicích, ale především o volných dnech, kdy mám konečně čas dostat se i k dobré knize. Letošní svátky jara si s mým mužem užijeme ve Špindlerově Mlýně, kam si s sebou balím dvě knihy slovenského spisovatele Dominika Dána a jeho detektiva Richarda Krauze. Kromě procházek po horách mám rozhodně v plánu obě knížky přivézt domů přečtené.

Ak. mal. Magdalena Rajnišová, malířka, Kladno

Protože je zároveň také židovský svátek pesach, pojedu do Prahy a tam ho budeme společně slavit na radnici v Maislovce a ve Staronové synagóze. Během sederu, rituální slavnostní hostiny, budeme kromě pojídání symbolických pokrmů číst texty z pesachové hagady, neboli vyprávění příběhu o vyvedení Izraele z egyptského otroctví.