Hlavní obsah stránky

Doporučujeme si přečíst

Jonas Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Nenáročné a humorné čtení k odreagování. Vtipným hláškám jsem se i nahlas smála.
Jo Nesbo: Nůž
Napínavá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem, a konec byl pro mě opravdu nečekaným překvapením. Jde o sérii na pokračování, ale jednotlivé příběhy lze číst samostatně. Tento mne tak zaujal, že jsem si přečetla sérii celou.
Gerald Green: Holocaust
Netradičně napsaná kniha. Přečetla jsem hodně knih s touto tématikou, ale tato ve mě zanechala nejsilnější pocity. Je vyprávěna přeživším židem a jeho protipólem esesákem, který pracuje u R. Heydricha.

Jan Werich: Všechno je jinak
Úžasný výlet do duše a světa tohoto moudrého muže. Určitě potěší každého čtenáře, tak jako těší mě.
Jiří Janoušek: Jan Werich za oponou
Knížka v podobném duchu, jen trochu hloubavější. Je to vzpomínková kniha rozhovorů s Janem Werichem, který se stal legendou již za života a oprávněně získal nálepku moudrého klauna. Měl sice nějaké nectnosti, ale byl zábavný a moudrý.
Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených
Nadčasový spisovatel, vlastním jménem Erik Paul Remark, má co říci každé generaci. Já mám ráda Nebe nezná vyvolených, jinak smutný příběh dvou mladých zamilovaných lidiček, ale s optimistickým nábojem.
Petr Hořec: Přátelství, která neumírají
Knihy do nepohody jsou medailony známých českých herců a hereček, jako byli Vladimír Menšík, Jaroslav Marvan, Bohuš Záhorský a Dana Medřická.

Jiří Cejpek: Informace, komunikace a myšlení: úvod do informační vědy
Žijeme ve věku informací, data proudí všude kolem nás. Tato kniha mi pomohla pochopit, jak informace třídíme, učíme se, komunikujeme a myslíme.
Naomi Aldortová: Vychováváme děti a rosteme s nimi
Během rodičovství vzniká hodně otázek ohledně výchovy. Kniha pomáhá porozumět dětem a jejich způsobu myšlení. Pravidelně se s manželkou k této knize vracíme.
Astrid Desbordes: Co mi řekl táta
Dobrá dvojsmyslná kniha pro čtení před spaním. Baví mou tříletou dceru i mě.
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Klasická kniha, která vždy potěší. Vyvolává ve mně příjemné nostalgické vzpomínky.

Ota Pavel: Jak jsem potkal ryby, Smrt krásných srnců
U přívozu přes Berounku v Luhu u Branova pod akátem, kde se prý mluví jen pravda, se díváte na řeku, lesy, rybáře a zapadající slunce, vnímáte jen tu krásu kolem - a zapomenete alespoň na chvíli na všechny starosti.
Vítězslava Klimtová: Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích
Veselé povídání o strašidýlkách. Dodnes, když nemohu něco najít, si vzpomenu na Zášupšáka, protože ten za to může.
Jo Nesbo: Netopýr: první případ Harryho Holea
Jeden z mých oblíbených autorů detektivek. Příběhům nechybí spád, dramatičnost, napětí, gradace, prostě vše, co má správná detektivka obsahovat. Ještě se chystám na jeho pohádky pro děti, jsem na ně moc zvědavá.
Dick Francis: Smrt favorita
V době, kdy jsem hltala vše, co vyšlo o koních, to byla první kniha, kterou jsem od Francise četla. Mám přečtené všechny, je to svěží a oddychové čtení.
Radek John: Memento
Četla jsem Memento hned po vydání a tehdy se mi zdálo, že je to o čemsi hrozně vzdáleném. Znám ale dost mladých lidí, na které má kniha odstrašující vliv i dnes.

Ernest Hemingway: Sbohem, armádo
Mám rád historii a asi nejvíce mě zajímá historie 1. a 2. světové války. Sbohem, armádo jsem četl už jako žák základní školy a občas se k ní vracím. Poutá mě tragický příběh mladého muže a jeho lásky za 1. světové války.
Andrew Hodges: Enigma
Nesmírně napínavé čtení. Geniální matematik Alan Turing se za 2. světové války zasloužil o rozluštění německého šifrovacího kódu a je považován za zakladatele moderní informatiky. Už před válkou přišel s konceptem stroje, jenž se v roce 1945 zhmotnil do návrhu prvního počítače.
Miroslav Zikmund, Petr Horký, Miroslav Náplava, Vladimír Kroc: Století Miroslava Zikmunda
Jako mnozí taky já rád cestuji, do většiny zemí se však dostanu maximálně prstem po mapě. Proto jsem už jako kluk poslouchal v rádiu pravidelnou relaci obdivuhodných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. Moc mě potěšilo, když jsem dostal jako dárek tři knihy Století Miroslava Zikmunda. Jsou plné informací o životě lidí na celé planetě ve 20. století. Zajímá mě vše, co se týká historických událostí naší země, našeho světadílu, celého světa. Myslím, že ten, kdo nezná svoji historii, původ a kulturu, je stromem bez kořenů.

Zdeněk Jirotka: Saturnin
Kniha, kterou si čtu vždy, když je mi smutno nebo při nemoci. Spolehlivě mě dokáže vždy znovu nakopnout.
Václav Erben: Denár v dívčí dlani
Pohodová česká detektivka, originální a vtipný příběh. Případy kapitána Exnera čtu většinou v létě o dovolené.
Bohumil Hrabal: Příliš hlučná samota
Originálně pojatá novela, vlastně jedná dlouhá, rozvitá věta. Nejenže o lásce ke knihám, ale především o myšlenkách v nich obsažených. O nezdolnosti myšlenek, které se nedají potlačit žádným, ať jakýmkoliv režimem. O svobodě, o naději. O životě, který má určitý, i když někdy těžko uchopitelný, smysl.
Ernest Hemingway: Stařec a moře
Tato nevelká knížka mě vždy povzbudí. Je o člověku, který se za žádných okolností nevzdává. Je to život sám.
Umberto Eco: Jméno růže
Vynikající historický román, téměř detektivní, s tajemnou zápletkou. Jazyk i styl autora mě vždy spolehlivě přenesou do syrového raného středověku.

Frederick Forsyth: Den pro Šakala
Nejde se odtrhnout. Četl jsem to tehdy celou noc, a druhý den zaspal do práce.
Keith Richards: Život
Nevím, na jaké palivo tenhle chlapík jede, ale jeho elán, vitalita a kreativita jsou neskutečné. Odhaduju, že bude stát s kytarou na pódiu, dokud udrží v ruce lžíci.
Jack Kerouac: Na cestě
Po přečtení mám takový pocit svobody a energie, že mám chuť a sílu přeplavat kraulem celé Lipno.
Arthur London: Doznání
Hrůůůůza!! Tohle by si měli přečíst všichni, kteří fňukají, že v kanceláři mají zimu, nebo že v obchodě večer už nejsou rohlíky.
George Orwell: 1984
Srovnávám a ujišťuju se, jak vladaři na všech úrovních jsou pořád svinsky stejní.
Miloš Škorpil: Běžecká bible
Maratón pod tři hodiny už bohužel nedám, ale občas si ještě rád o tom něco přečtu.

Eva Weaver: Loutkář z ghetta
Zajímavé od prvních řádků. Chlapec svým zděděným kabátem po dědečkovi, zevnitř vybaveným loutkami, umí v těžké době lidem vykouzlit úsměv na tváři. Mám ráda skutečné příběhy, rodinné ságy i téma holocaustu. Za devět let jsem přečetla čtyři stovky knih, eviduju si je na knižním portálu, stejně jako ty, které se teprve číst chystám.
Michal Vaněček: Mlýn
Ten mlýn stojí dodnes a já bych se tam ráda v létě podívala. Mám ráda přehled, nejen co se týče knih. Je to příběh dvou bratrů, kteří se rozhodli žít sami za vysokým plotem a nezlomil je ani tehdejší režim.
Karin Lednická: Šikmý kostel
Život lidí pracujících v dole u Karviné, jejich rodinných příslušníků i sousedů mě okamžitě přitáhnul. Prožila jsem s nimi radost, bolest při velkém neštěstí, ale i naději na lepší časy. K šikmému kostelu bych se taky ráda podívala.
Jana Poncarová: Podbrdské ženy
Hezky napsaný a čtivý příběh několika generací, vesměs neradostný, smutný. Hodně jsem se ženami soucítila, když byly na sklonku života.

Mika Waltari: Egypťan Sinuhet. Patnáct knih ze života lékaře
Historický román přibližuje život lidí starověkého Egypta a přilehlých států před více než dvěma tisíci let. Kniha, ke které se vracím jako ke starému příteli.
Dan Brown: Šifra mistra Leonarda
Tajemství, symboly, pátrání a hledání odpovědí. Hrdina Robert Langdon nás provází i dalšími romány a já všechny doporučuji.
Marie Lamballe: Hluboká modř moře
Skvělá kniha, od které jsem se nemohl odtrhnout. Dvě dějové linie do sebe na konci skvěle zapadnou. Děj z druhé světové války vezme za srdce.
Stieg Larsson: Muži, kteří nenávidí ženy
Opravdu asi to nejlepší, co jsem z žánru severské krimi dosud četl. Druhý a třetí díl trilogie předčasně zemřelého autora jsou ovšem také výborné.
James Herriot: To by se zvěrolékaři stát nemělo
Vyprávění, jímž se každodenní rutině veterinářova života z anglického Yorkshiru dostává nečekané poetičnosti. Neodolatelné pohlazení na duši v dnešní uspěchané době.

Eleanor H. Porterová: Pollyanna
Hodně pozitivní kniha. Malá holčička Pollyanna hraje hru, jak najít na všem v životě něco pozitivního a nic nevzdávat. Svým jednáním nakazí všechny kolem sebe.
Marlo Morganová: Poselství od protinožců
Čtivá kniha o životě původních obyvatel Austrálie. Americká lékařka putuje pouští a poznává, jak žijí domorodci v souladu s přírodou, mají rozvinuté smysly a používají telepatii.
Veronika Válková: Husité
Čtení pro školáky, ale ráda se k němu vracím. Vtipné příběhy malé Báry, která se díky kouzelnému atlasu dostane do minulosti.
William Paul Young: Chatrč
Duchovní kniha o ztrátě, odpuštění a o Bohu. Chatrč však není jen o hledání Boha. Je také příběhem o tom, jak člověk prochází velkou bolestí a nalézá sám sebe.
Irena Dousková: Hrdý Budžes
Životní příběh Helenky, žákyně druhé třídy základní školy. Helča je tlustá, ale velice chytrá holčička. Popisuje rodinu a vztahy za totalitního režimu. Kdo se chce pobavit, doporučuji!

Zdeněk Jirotka: Saturnin
Větší česká klasika snad už být nemůže. Můžu ji číst kdykoliv. Nikdy se mi neomrzí.
Betty MacDonaldová: Co život dal a vzal
Obdivuju Betty, že život, který ji dost skřípnul a kdekoho by odrovnal, dokázala popsat s lehkostí a nadhledem, který by nám slušel všem.
Anton Myrer: Poslední kabriolet
Uvědomuju si, jaký mám štěstí, jaký máme všichni štěstí, že žijeme tady a teď.
Ondřej Sekora: Ferda mravenec
První knížka, kterou jsem v šesti letech přečetla samostatně, pro mě už navždy nezapomenutelná!

Vladimír 518 & kolektiv: Kmeny 0
Od mániček přes skejťáky, veksláky, kulturisty až po nudisty. V graficky i obsahově precizně sestavené sondě do subkultur v normalizačním Československu v letech 1969-1989 pokaždé najdu nějakou novou informaci.
Neil Gaiman: Nikdykde
Coby úvod ke Gaimanovi se nejvhodnější zdá právě Nikdykde. Temnější fantasy o městě pod městem, dívce Dvířce a úředníčkovi, kterému se malou pomocí bližnímu přetočí život doslova vzhůru nohama.
Miloš Macourek: Mravenečník v početnici
Nekonečně dlouhé věty, absurdní poetika a jitření fantazie nejen dětí. Soubor krátkých příběhů, které mě baví od dětství.
Jiří Šebánek & Karel Velebný: Byli jsme a buben
Praotcové Járy Cimrmana v této útlé knížečce osvětlují mnoho jeho vynálezů a to mě baví. Kde jinde bych se dozvěděl o dalekonosných saxofonech tibetského pěšího pluku?
Bill Willingham: Mýty
Neuvěřitelně propracovaná, komiksová sága Mýtů, které žijí v emigraci mezi Živáky, protože jejich domovinu okupuje nepřítel. Vracím se k ní a osvěžuji si jejich příběh pokaždé, když vyjde nový díl. Zatím jich je patnáct.

Don Miguel Ruiz: Čtyři dohody
Kniha, která může změnit váš pohled na život a těžkosti s ním spojené. Pokud se podaří alespoň jednu z dohod vnést do života, určitě vás to pozitivně ovlivní.
Charles Bukowski: Poštovní úřad
Kdo ho má rád, nepotřebuje mé ujištění. Kdo ho ještě neobjevil, může být příjemně překvapen.
Jonathan Franzen: Rozhřešení
Výborné realistické vyobrazení jednotlivých postav a způsobu jejich myšlení. Po přečtení jsem musela přečíst i další autorovy knihy.
Svatava Vašková: Tak chutná hygge
Kniha, která pomáhá zpestřit náš domácí jídelníček.

Elizabeth Barrettová-Browningová: Portugalské sonety
Nádherná poezie ve vynikajícím překladu Hany Žantovské. Vnímám s radostí zvukomalebnost češtiny v rytmu veršů.
Miroslav Trlica: Francova Lhota
Procházím snímky velmi citlivě pořízené ve všech ročních obdobích, doplněné úryvky poezie. Detaily květů, krajina i sama valašská obec určitě stojí za zhlédnutí.
Július Špaňár, Emanuel Kettner: Latina pro 1.-3. ročník SVVŠ
Učebnice jazyka prý mrtvého – ale jeho jen mírně upravená slova zaznívají v řadě evropských jazyků, včetně češtiny. Latina jako krajina lidského myšlení…
Barbara Woodová: Hippokratova přísaha
Psychologicky velmi poutavě napsaný příběh tří přítelkyň, nejprve studentek medicíny, později úspěšných lékařek rozdílných specializací.

Robert Fulghum: Už hořela, když jsem si do ní lehal
Povídková knížka, kterou jsem přečetla na jeden zátah. Některé povídky vykouzlí úsměv na tváři, některé vženou slzy do očí, ale všechny donutí přemýšlet, co je a není v životě důležité…
Zdeněk Šmíd: Proč bychom se netopili, aneb Vodácký průvodce pro Ofélii
Prodloužíte si život, protože knížka je plná srandy. Vodáci opráší svoje vzpomínky, a koho zdolání první řeky teprve čeká, dostane do ruky skvělý manuál.
Erich Mária Remarque: Tři kamarádi
Četla jsem několikrát. Děj zasazený do válečné vřavy, ale pevné přátelství a láska hlavních hrdinů vás pohladí po duši.
Francis Paul Wilson: Pevnost
Horor. Děj se odehrává během 2. světové války, ale o nepřítele z masa a kostí rozhodně nejde. Román je napínavý a kdo má rád tajemné příběhy jako já, přijde si na své. Válka mezi dobrem a zlem.
Robert Bryndza: Dívka v ledu
Knihy Roberta Bryndzy patří k bestsellerům zcela právem. Hlavní hrdinka se slovenským původem bravurně řeší komplikovaný případ. Tahle kniha vás vtáhne do děje, až přestanete vnímat čas.

Jana Hradilková: Zbuzanky, aneb Obec je rodu ženského
Knihu jsem dostal darem ve Zbuzanech. Díky tomu jsem se vtipnou formou seznámil s historií i současností obce.
Jan Pilař: Stesk Orfeův
Lyrická sbírka, která dá zapomenout na útrapy okolního světa.
Alena Ladová: Můj táta Josef Lada
Miluji tvorbu Josefa Lady, dokonce jsem kdysi vyřezal ladovský betlém. V knize poznávám jeho pestrou životní pouť.
Jaroslav Achab Haidler, František Mlateček, Petr Vítámvás: Židovský hřbitov v Boskovicích
Zajímá mne židovská kultura, mám rád atmosféru židovských hřbitovů. Ten v Boskovicích skrývá stovky příběhů, o nichž stojí za to číst.

Jo Nesbo: Sněhulák
Jedna z knížek, která mě oslovila svým vypjatým detektivním příběhem. Zaujala mě tak, že se od ní prostě nedalo odejít.
Arne Dahl: Sedm mínus jedna
Další detektivka s napínavým příběhem, kterou přečtete na jedno nadechnutí.
Michal Viewegh: Román pro ženy
Zábavné a oddechové čtení od českého autora se čte velmi dobře.

William Earl Johns: Biggles
Doporučuji celou edici o Bigglesovi pro akční a detektivní zápletky na časové ose letce - od stíhače po leteckého inspektora.

Kristin Adlerová, Arndt Fengler: Psoas trénink
Kniha o tom, jak je pro člověka důležitý bedrokyčelní sval, díky kterému sedíme, chodíme i stojíme. Sedavé zaměstnání mu nesvědčí, je potřeba ho procvičovat a trénovat, aby tělo nebolelo. Srozumitelně vysvětlená fyziologie i cviky.
Maja Lunde: Historie včel
Tři vzájemně se prolínající příběhy o včelách a včelařích v historii, současnosti a budoucnosti. Poutavě napsaný román, který nutí k zamyšlení, co by se mohlo stát, kdyby včely vyhynuly.
Žena filmového kritika
Knižně vydané facebookové příspěvky o soužití muže a ženy od Ženy filmového kritika, která si přeje zůstat v anonymitě. Oddechové čtení, psané s velkou nadsázkou, někdy humorné, jindy ironické, pobavilo mě i manžela.
Noah Gordon: Ranhojič
První díl dynastie Coleových o lékařích se zvláštní dědičnou schopností. O nadaném léčiteli putujícím do Persie kvůli studiu u samotného Avicenny. Můj oblíbený autor mě svými příběhy pokaždé tak pohltí, že neuklízím, nežehlím, nevařím, dokud vše nedočtu.

Linda Kastilo: V moci zla
Detektivka s mojí oblíbenou policejní náčelnicí Kate Burkholderovou, která řeší případ daleko od domova, v utajení mezi amiši. Dozvíte se o prostém životě amišů, o jejich soudržnosti a přátelství.
Karsten Brensing: Jak zvířata myslí a co cítí
Kniha pro velké i malé. Menší vnuk si prohlížel vtipně malované obrázky zvířat, starší vnuk fotky a četl popisky pod nimi. Celý text o záhadném chování zvířat jsem si pak četla já.
Kurt Held: Červená Zorka
Oblíbená kniha z dětství o partě sirotků, kteří se v chorvatském městě Sinj snaží neumřít hlady a užít si legraci v boji se starostou a místními vydřiduchy.
Miloš Bureš: Zpívající lípa
Pohádky a pověsti, další můj oblíbený žánr. Třeba o záhadě lípy ze vsi Telecí, která si v době pobělohorské dokázala každou noc zpívat.

Jerome Klapka Jerome: Oni a já
Pro současnou dobu doporučuji tento méně známý román oblíbeného autora humoristických próz. Vtip, ironie a nadsázka jsou snad v každé větě!
Neil Gaiman: Postřehy z poslední řady
Soubor esejů, úvah a sloupků vynikajícího prozaika a komiksového autora. Pro všechny, co jej mají rádi, i pro ty, kteří ho milovat teprve začnou.
Tana French: Podoba
Můj nejoblíbenější detektivní román této irské spisovatelky. Četla jsem ho s celou škálou pocitů, zaujaly mě zejména psychologické aspekty celého příběhu.

Jiří Fencl: Moderní odstřelovačky
Ing. Fencl, autor článků o odstřelovačských puškách, soustředil v této knize všechny dostupné informace o moderních odstřelovacích zbraních, včetně konkrétních parametrů. Knihu jsem si vybral jen tak ze zvědavosti.
Eyal Yanilov: Krav Maga
Už několik let se věnuju tomuto účinnému systému sebeobrany.
Libor Marčík: Naše motocykly 2
Moc mě baví opravovat staré české motocykly, proto se o nich chci dozvídat všechno možné i nemožné.

Brian Way: Rozvoj osobnosti dramatickou hrou
Všem, kteří pracují s dětmi, mládeží i s dospělými. Teoretické a metodické kapitoly nabízejí konkrétní návrhy činností.
Boris Vian: Podzim v Pekingu
Osvobozující čtení, nejen příběh tragické lásky. Na poušti se odehrávají zdánlivě nesouvisející bizarní příběhy, zhmotnělé myšlenky a pocity postav, zahnaných do výbušně fantazijních vztahů za hranice běžného žití. V tomto světě se může stát vše.
Boris Leonidovič Pasternak: Papír odstínu slonové kosti
Sbírka Pasternakových dopisů gruzínským literárním přátelům a jejich rodinám na dopisních papírech, které dostal od manželky gruzínského básníka. O překlad se postaral Ladislav Zadražil a Jan Zábrana, který se českého vydání bohužel nedožil.
Lawrence Ferlinghetti: Čtu báseň která nekončí
Pro duši i pro oko. Myšlenky se nabalují jedna na druhou. Překlad Jan Zábrana, obrazy Roy Lichtenstein.
Luboš Švehelka: Kouzelný tvarůžek aneb kuchařka neobvyklé vůně
Pravda, tvarůžky s cibulí na namazaném krajíci chleba nic nenahradí, co ale takhle rozhuda pro pravé chlapy? Toasty s hašé? Nebo tvarůžkový bác? Subtilní knížečka plná překvapivých kulinárií.

Ray Bradbury: Pampeliškové víno
Autor jedné z nejznámějších dystopií a magická poetika? Je to možné? Vzpomínky na dětství bývají plné chutí a vůní, ovšem nesmí dorazit energická tetička, která napůl slepé babičce, z jejíž neuspořádané kuchyně doposud vycházela mana nebeská, uklidí šuplíčky a pořídí nové brýle…
Chuck Palahniuk: Program pro přeživší
Pokud si nevíte rady, jak odstranit jakékoliv skvrny – i ty od krve – tady naleznete pomoc. Jen si dejte pozor, pokud jste náhodou posledním žijícím členem náboženské sekty, která spáchala hromadnou sebevraždu, aby se vás svět nepokoušel zachránit…
Émile Ajar: Život před sebou
Jediný autor, který získal dvakrát Goncourtovu cenu – poprvé jako Romain Gary. Vřelé srdce a bezpečnou náruč často lze najít na nejneuvěřitelnějších místech, třeba v péči vysloužilé židovské prostitutky. Malý Momo díky ní získá sice originální náhled na svět, ale o to podstatné nepřijde.
Arto Paasilinna: Autobus sebevrahů
Chystáte-li se zrovna spáchat sebevraždu, není nic lepšího, než se spojit s dalšími, co mají podobný nápad. Jen pozor, ať u toho neumřete smíchy! Zvláště pak, milujete-li, jako já, černý humor.

Markéta Lukášková: Losos v Kaluži
Vyprávění Barbory a její babičky, které probíhá doslova ze dvou břehů. Odpočinková kniha na fajn odpoledne.
Peter Mayle: Rok v Provenci
O krásném kusu Francie, kam bych se ještě ráda podívala. Barvité vyprávění o charakteru Provence a tamních osobitých obyvatel. Hezky se mi to poslouchalo jako audiokniha.
Martin Selner: Autismus & Chardonnay
Útržky ze života jednoho pečovatele a „jeho“ dětí. Možná vám občas vžene slzy lítosti do očí, ale díky nadhledu při líčení pro nás normálních situací se budete chtít i smát.
Michel Bussi: Vážka
Přestože krimi žánr nemám v oblibě, kniha mne mile překvapila. Děj s rychlým spádem a hledáním odpovědí v minulosti má zajímavé rozuzlení, které by málokdo čekal.
Ivan Kraus: Má rodina a jiná zemětřesení
Od Ivana Krause jsem četla několik povídkových knih. Jeho rodinná bezedná studnice zážitků nezná mezí a mě neomrzí.

Michal Petrov: Jeans Story Retro Blue
Džíny jsou věčné a nosí je snad každý. Ale ne každý o nich ví tolik zajímavostí. Úžasný obrazový materiál na každé straně.
Trygve Gulbranssen: Věčně zpívají lesy; Vane vítr z hor; Není jiné cesty
Rodová sága líčí dávné zvyky norského venkova a tvrdý zápas lidí o holou existenci. Uhranula mě jejich životní síla a vůle, i přirozená pokora k životu v drsné krajině.
Olga Scheinpflugová: Byla jsem na světě
Paměti mé oblíbené české herečky a spisovatelky. Poodhalila vzpomínky na svůj umělecký i soukromý život. Bylo jí dopřáno dobré i zlé, a to vše čtenářům sděluje krásnou češtinou.
William Shakespeare: Sonety
Znovu a znovu, v originálu i v nových překladech, vychází Shakespearovy Sonety. Jemný a nádherný překlad profesora Martina Hilského musí uchvátit každého, nejen mě.
Henri Charriere: Motýlek
Napínavé a strhující čtení o odsouzenci vězněném ve francouzské trestanecké kolonii. Mnoho utrpení, útěků a obrovská touha po svobodě. Kniha, od níž jsem se už jako studentka nemohla odtrhnout.

Patrik Hartl: Prvok, Tečka, Šampon a Karel
Humorný příběh čtyř bývalých spolužáků, kteří se bojí, že jim v životě ujíždí vlak a chtějí si dokázat, že tomu tak není.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Idiot
Ruská klasika s množstvím postav a zdlouhavými popisy, dialogy a úvahami je právem mezi povinnou četbou. Trpělivý a pozorný čtenář naivně doufá, že dobrota, bezelstnost a ušlechtilost zvítězí nad pýchou, intrikami a pomluvami.
Kai Hermann, Horst Rieck: My děti ze stanice ZOO
Autentické výpovědi náctileté drogově závislé dívky. Drsný příběh, který zasáhne každého. Doporučuji všem puberťákům!
Anna Cima: Probudím se na Šibuji
Prvotina české autorky, která získala několik literárních cen. Použitému jazyku osobně nefandím, ocení ho spíše mladší čtenáři. Mne do děje vtáhla různorodost kultur, vnímání času, prostoru a určité tajemno. Malým zklamáním byl pro mne závěr knihy, avšak znám spoustu lidí, kteří naopak takové (ne)konce oceňují.
Martin Moravec: Vladimír Beneš- Mé cesty do hlubin mozku
Víte, že mozek nebolí? Rozhovor s celosvětově uznávaným českým neurochirurgem o tématech souvisejících s mozkem i o běžném životě vrcholového lékaře.

Ivo Pejčoch: Obrněná technika, díly 1–13
Poutavá třináctidílná sága o několika generacích obrněné vozby na pozadí světové politicko-ekonomické situace 20. století. Celkem neprůstřelné čtení.
Patrick Ryan: Jak jsem vyhrál válku
Příběh poručíka Goodbodyho se „šťastným“ číslem 131313, který úzkostlivým dodržováním předpisů dohání k nepříčetnosti podřízené i nadřízené. Já se proto se celý život snažím o pravý opak.
Stephen Leacock: Literární poklesky
Kniha zformulovala můj vztah k beletrii. Od tohoto dílka už neměla žádná tištěná písmenka tu správnou literární hodnotu a vážnost obsahu děl všech opěvovaných autorů je nadosmrti otřesena v základech.
Jan Werich: Fimfárum
Postavičky a podobenství, s nimiž se setkávám dnes a denně v knihovně i mimo. Nechť se každý začte a najde se…
Stará Ester: Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem
Zábavné čtení.

Pascal Sombardier: Dolomity, nejkrásnější ferraty
Absolvovala jsem většinu z ferrat (zajištěných cest), které představuje průvodce po západních a východních Dolomitech a oblasti Lago di Garda. Na úchvatných fotkách je možné vidět ještě pozůstatky z bojů 1. světové války.
Vladimír Procházka: Na Annapúrnu
O první české himalájské expedici, o „partě starých chlapů“ ze Skaláku, kteří v roce 1969 zdolali vrchol Annapúrny IV. Čtivým a laskavým způsobem je popsána příprava výpravy, doprava materiálu do základního tábora a výstup na vrchol.
Jan Hnízdil: Mým marodům
Výběr z článků doktora Hnízdila mě poučil, povzbudil a pobavil. Doporučuji všem, kteří si váží vlastního zdraví a jsou ochotni pro ně něco udělat. Celostní lékař píše s elegancí a humorem o záludnostech úzce odborných i o věcech obecnějších, o medicíně, sportu nebo politice.
Vlastimil Vondruška: Život ve staletích
Unikátní výpravný sedmidílný historický lexikon představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalizmu. Historik a oblíbený spisovatel historických románů popisuje proměny života ve všech vrstvách tehdejší společnosti. Nečetla jsem to jako učebnici, ale opravdu zajímavé a přehledné přiblížení našich dějin.

Kája Saudek: Lips Tullian
Všem bych doporučila jedinečné komiksy Káji Saudka s obávaným náčelníkem lupičů Lipsem Tullianem, doplněné o scénáře a komentář Jaroslava Weigla.
Meduňka, Regena
Protože v knihovně pracuji s periodiky, ráda si přečtu alternativní rodinné časopisy Meduňka a Regena, kde najdu rady, jak být v kondici a kde čerpat sílu do dalších dnů.
Turista
Magazín Klubu českých turistů poprvé vyšel roku 1889 a je jedním z nejstarších u nás vydávaných časopisů. Každé číslo má vlastní téma a já si ráda přečtu aktuální informace pro turisty a cestovatele.
Moje země
Časopis výhradně o České republice, s krásnými autorskými fotografiemi, na kterých objevuju neznámá, krásná a opuštěná místa naší přírody.

Delphine de Vigan: Vděk
Jemný příběh nejen o stárnutí. Témata autorky jsou těžká a odmítaná společností, ale na mě hodně působí.
Domenico Starnone: Tkaničky
Emotivní příběh jedné rodiny, který jsem nedokázala odložit. Kniha dokazuje, že silný příběh může být i v tenkém svazku.
Radka Třeštíková: Veselí
Oddechová četba, u které jsem se díky originálnímu humoru autorky nahlas smála. Kniha si získá svou obyčejností, každý v ní najde to své.
Alena Mornštajnová: Tiché roky
Silný příběh plný tajemství, smutku, lásky i štěstí. Doporučuji, pokud se vám žádná z autorčiných knih do rukou ještě nedostala.
B. A. Paris: Za zavřenými dveřmi
Přečetla jsem jedním dechem. Výborně napsaný psychologický thriller, ze kterého mi běhal mráz po zádech.

Jiří Anderle: Láska za lásku
Miluji tuto knihu, kterou akademický malíř a grafik Jiří Anderle sám ilustroval a velmi laskavě i poutavě vzpomíná na své dětství, které prožil v Pavlíkově u Rakovníka.
Leoš Šimánek: Z Kanady na Aljašku: Na člunech panenskou přírodou podél pobřeží severního Pacifiku
Leoš Šimánek na svých cestách volí netradiční způsob přepravy a jako doprovod s sebou bere celou rodinu. Kniha je plná neobvyklých zážitků, někdy i dramatických, ale vždy s dobrým koncem. Vyprávění doplňují krásné fotografie.
Simona Monyová: Jednou nohou v blázinci
Pokud se chci odreagovat od starostí, tak si ráda a opakovaně přečtu tento humoristický román o snaze, jak správně a dobře vychovat svého potomka. Tato kniha je velmi vtipná, čtivá i poučná a vždy se u ní zasměji.
Agatha Christie: Deset malých černoušků
Skvělá kniha. Napínavá od začátku do konce. Není možné ji odložit, přečetla jsem ji jedním dechem. Názorně ukazuje, kam až může zavést člověka stres. Líbí se mi, jak je do příběhu zakomponovaná psychologie.

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
Vtipný literární bonmot tvrdí, že v Bibli je skoro všechno, kdežto ve Švejkovi naleznete úplně všechno. Spolu s několika tisíci povídek stejného autora vydaných už v mnoha výborech vám dodají optimismu i v časech těžkých. Zdatně v jeho šlépějích pokračují Petr Šabach (bohužel již zesnulý) a Emil Hakl.
Václav Hrabě: Blues pro bláznivou holku
Milostná lyrika i básně o vztazích s podtextem bluesového vnímání patří k nejsilnějším dílům české poezie, která mě stále fascinuje. Bohužel, žalostně málo času dopřál osud jedinému našemu významnému představiteli beat generation.
Jaroslav Seifert: Světlem oděná/Kamenný most
Kdykoli jsem se v životě cítil sklesle nebo jsem měl pocit, že je moje domovina či mé rodné město Praha v nesnázích, jeho poezie – zvláště ve verších vázaných – mě z toho spolehlivě dostala. Nestydím se, že jsem vždy z té krásy naměkko. Obdivuji autora, jenž dokázal úžasným způsobem pracovat s rodným jazykem a zároveň vyjádřit prostými slovy tak silné myšlenky.

Markus Zusak: Zlodějka knih
Ačkoliv nemám ráda knihy o válce, tato je úžasná. Vypravěčem je Smrt, zdánlivě nezúčastněný divák s dokonalým odstupem, a hlavní hrdinkou dívka Liesel během druhé světové války.
Alena Mornštajnová: Hana
Život ženy ovlivněný pobytem v koncentračním táboře. Hana, ta „divná“ teta, starající se o svoji neteř.
Roger Zelazny: Tajemný Amber
Fantasy série o jediném světě, říši Amber, jehož vládci mohou žít i v jiných stínových světech. Jeden z nejzajímavějších fantasy světů, o kterých jsem četla.