Hlavní obsah stránky

TÝDEN NA TÉMA | Komiks

Fotogalerie Týden komiksu Nahlédneme-li do historie, komiks tu byl s námi odedávna. Jeho předchůdci, tak jak odpovídají jeho dnešnímu chápání, se vyskytovali již na nástěnných malbách ve Starověkém Egyptě. Také iluminované rukopisy v raně křesťanských dobách mají charakterově ke komiksu velmi blízko. Napadlo vás, že i čtrnáct zastavení tzv. Křížové cesty je de facto komiks? 
 

My jsme se rozhodli vám v rámci tematického týdne komiksu představit tento fenomén v tvůrčím procesu, seznámit vás se začínajícími ale i s etablovanými komiksovými tvůrci, dát vám možnost si prakticky vyzkoušet vytvořit vlastní komiks a ukázat, jak všestranné využití může tato forma nabídnout. Ať už je to usnadnění práce s dětským čtenářem, rozvoj čtenářské gramotnosti, jiný úhel pohledu na literaturu či rozvoj místní komiksové komunity. 

A na co se tedy můžete těšit?

Program:

 • pondělí 26. 2. úterý 27. 2. 2024 – Dvoudenní workshop se Štěpánkou Jislovou, českou ilustrátorkou a autorkou komiksů. Workshop je určen široké veřejnosti starší 13 let. Vymyslíte příběh, vytvoříte storyboard, nakreslíte výsledný komiks. Odejdete s vlastním dílem v analogové či digitální podobě. 
   
 • středa 28. 2. 2024  
 • Já, komiks! – Hodinová rychlojízda ukázkou lekce informačního vzdělávání se zakončením s vlastním komiksovým minidílkem.
 • Setkání s Emblemou – Ukázka tvůrčího procesu a beseda s místní začínající komiksovou autorkou.
 • Setkání s Ivanem Kubátem – Setkání s kladenským nejen komiksovým tvůrcem o tom, co ho přivedlo ke komiksu a kam ho komiks zavedl dál.
   
 • čtvrtek 29. 2. 2024 – O komiksu tady a teď, BANG! – Diskuze se zajímavými aktéry české komiksové scény, tvůrci, teoretiky i konzumenty.
   
 • pátek 1. 3. 2024 – Komiksová proměna – 4 hodinový workshop pro děti od 6-10 let s Markem Rubcem, kde se malí tvůrci volně inspirují povídkou Franze Kafky "Proměna" a vytvoří originální komiksovou adaptaci. Dílo světoznámého pražského autora bude vystaveno nespoutané dětské kreativitě. Důraz bude kladen více než na doslovné kopírování hlavně na rozvíjení fantazie malých autorů.
   
 • pondělí 26. 2. - pátek 1. 3. 2024 bude ve všech prostorách knihovny probíhat Tvoje živá tvorba ideální možnost pro komiksové tvůrce všeho věku vyzkoušet si tvořit veřejně a mít tak bezprostřední reakci na svoji tvorbu.

 

Výstavy k Týdnu komiksu

Po celou dobu konání Týdne komiksu bude probíhat doprovodná výstava v Malé galerii v 1. patře knihovny u příležitosti 95. výročí narození Alejandra Jodorowského (*17. 2. 2024). Výstava nese název Tanec reality

Své komiksy zde také představí kladenský výtvarník Ivan Kubát. Jeho tvorbu můžete zhlédnout od 16. 2. do 1. 4. 2024.

 

 

Akce se koná za laskavé finanční podpory společnosti AVE.